Senzorická integrace

Senzorická integrace

Prvky metody senzorické integrace jsou obsaženy v terapii Kosmík, kromě toho ale klinika AXON nabízí i tuto metodou samostatně ve zvláštních terapeutických hodinách, a to se zkušenou terapeutkou z Maďarska Beátou Tóth.

-

Více nalezente kliknutím na následující odkazy:

Metoda senzorická integrace

Indikace metody

Terapeutka Beáta Tóth

Kontakt

Fotogalerie

-

Metoda senzorická integrace

Dynamická senzorická integrační terapie je metoda, která dětem, které se jí zúčastní, nabízí vzrušující možnosti hraní, a to takové, s jehož pomocí si svojí aktivní účastí, dobrovolně a individuálním způsobem dokážou svoji nezralou, nebo po funkční stránce v některých oblastech nedostatečně diferencovanou nervovou soustavu samy rozvíjet. Nejedná se tedy o striktně vymezené cvičení podle nějakých regulí, nýbrž o rozmanitý proces her s nabídkou nejrůznějších aktivit, které přinášejí dítěti radost.

Prostředky senzorické integrace připomínají svět hřišť a cirkusů: velké cvičební míče, válce, provazové žebříky, závěsné sítě, rotační disky a balanční desky, houpačky, dále hadry, kartónové krabice, kartáče a houby. Jedná se tedy vysloveně o hračky, které poskytují podněty pro vnímání rovnováhy a dotyku. Obě tyto oblasti vnímání představují dvě modality nervové soustavy, které lze označit za nejstarší a nejdříve dozrávající, jejichž bezvadné fungování je nezbytným předpokladem optimálního rozvoje mnoha druhů lidského chování. Není náhodou, že si pečliví a milující rodiče vždy a všude na celém světě zahrají řadu ukolébavek, drncání, třesení, houpání, zvedání a hlazení, někdy doprovázené říkankami, někdy písničkami, aby své mimino či malé dítě uklidnili, obveselili, nebo jen tak pobavili. Všichni, kteří se věnují malému dítěti, mohou dennodenně zaznamenávat, že tyto aktivity jsou okamžitě účinné, a pro rodiče představují téměř první příležitost k ovlivňování chování svých dětí.

Tento účinek má tělesný organický základ a můžeme mu přisuzovat takové léčebné a integrační výsledky, které jsou jinak nedosažitelné. Každý dospívající organizmus potřebuje tyto podněty, ale tam, kde probíhá vývoj a autoregulace nervové soustavy poněkud obtížněji či pomaleji z jakéhokoliv důvodu, je v některých oblastech zapotřebí mnohem delší doby a více zážitků tohoto druhu. Nejen podněty a dojmy, ale též zážitky, čili tělesnou a duševní zkušenost.

Na těchto úvahách je založena metoda renomované americké neuropsycholožky A. J. Ayresové, známé a uznávané na celém světě. Některé její prvky se s oblibou využívají i v Maďarsku, neboť její principy jsou velmi blízké myšlenkovému okruhu maďarských psychoterapeutických a pedagogických škol. Její hlavní zvláštnost spočívá v tom, že se snaží podporovat tvůrčí představivost dětí, a to s ohledem na individuální specifika projevující se v jejich pohybech. Od dětí se tedy neočekává ani při skupinové terapii jednotnost a osvojení určitých rutinních a sebelepších „cvičení“, nýbrž aby nalezly to, co mají rády, co je pro ně dobré, co si troufnou vyzkoušet, a jaké další nápady mají na využívání daných prostředků.

-

Indikace metody

Doporučuje se u dětí od 2 do 12 let, v případě následujících problémů:

 • - problémy s koordinací pohybu
 • - problémy s chování
 • - denní a noční vegetativní dysfunkce
 • - problémy s učením, jako dyslexie dysgrafie
 • - poruchy spánku
 • - autistické symptomy
 • - opožděný vývoj řeči
 • - dětský úzkost
 • - ADHD hiperaktivita a poruchy pozornosti
 • - integrační obtíže do společnosti / agresivita ve společnosti, sociální fobie
 • - případy jiných emocionálních obtíží / narození sourodence, rozvod, vícejazyčné prostředí
 • - Příprava na školu

-

Terapeutka Beáta TóthBeáta Tóth a Vica Kerekeš ve speciální embryonální síti

Beáta Marianna Tóth

- terapeutka senzorické integrační metody a odborná psychologická pedagožka

- pochází z Maďarska, kde pracovala na dětské psychiatrické klinice po dobu více než 15 let

- přivedla metodu senzorické integrace na kliniku AXON jako na první kliniku v ČR

- motto: "Nejlepší dětská terapie je hra a pohyb." 

-

-

Kontakt

Beáta Tóth

- e-mail: beata.toth@neuroaxon.cz, telefon: 721392411 

Terapie probíhá na Neurorehabilitační klinice AXON (Marie Cibulkové 879/11, Praha 4, 106 00). Kontakt na kliniku zde.

 

Fotogalerie

Beata_Toth_1 Beata_Toth_2 Beata_Toth_3 Beata_Toth_4
Beata_Toth_5 Beata_Toth_6 Beata_Toth_7 Beata_Toth_8 
                                                    Beata_Toth_10                             Beata_Toth_11

-

Novinky

 • Uvolněné místo v říjnové terapii

  19.9.2016

  Uvolnilo se nám jedno místo v říjnové terapii Kosmík - termín od 3. - 23./27.10. 2016 (třítýdenní nebo čtyřtýdenní varianta, začátek v 8:30). Pro objednání prosím kontaktujte přímo koordinátorku terapie, Ivanu Skálovou

 • Den otevřených dveří

  13.9.2016

  V sobotu 24. září se od 15 h koná poslední Den otevřených dveří na naší klinice v roce 2016. Nenechte si ujít příležitost seznámit se s naší klinikou, zaměstnanci, terapií Kosmík, a vyzkoušet si obleček TheraSuit na vlastní kůži. Kromě představení naší terapie se můžete těšit na seminář na téma "Terapie v domácím prostředí aneb Kosmíkem to nekončí!" vedený našimi fyzioterapeuty - Bc. Lukášem Jordakem a Mgr. Lucií Nývltovou. Podrobnější informace o programu naleznete v popisu FB události. Z kapacitních důvodů prosíme všechny, kteří se k nám chystají přijít podívat, o přihlášení do 21. 9. na info@neuroaxon.cz nebo telefonicky na +420 601 580 722.

 • Nová ordinační doba MUDr. Zipserové

  5.9.2016

  Od začátku září nabývá platnosti nová ordinační doba MUDr. Zipserové. Nyní se s ní na klinice kromě pondělí, čtvrtka a pátku můžete potkat i ve středu od 8 - 12 h. Přehled ordinační doby paní doktorky naleznete v kartě Kontakty

 • Změny v organizačním týmu kliniky

  10.8.2016

  S účinností od pátku, 12. srpna, přechází současný ředitel kliniky, Jan Zipser, do funkce jednatele. Jeho agenda je na přechodné období rozdělena mezi členy organizačního týmu kliniky. Podněty a dotazy týkající se fungování kliniky a nabídky partnerství směřujte prosím dočasně na MUDr. Zipserovou.
  V blízké době agendu pana Zipsera převezme nový ředitel/nová ředitelka kliniky - na tuto pozici právě probíhá výběrové řízení

 • Termíny na druhou polovinu roku 2017

  25.7.2016

  K dnešnímu dni jsme zveřejnili termíny terapie Kosmík na druhou polovinu roku 2017. Najdete je na našem webu v sekci Ceník. Volné termíny si rezervujte u koordinátorky terapie, Ivany Skálové. Vzhledem k probíhající celopodnikové dovolené si prosím termíny rezervujte prostřednictvím e-mailu. Děkujeme za pochopení.

Starší »