Senzorická integrace

Senzorická integrace

Prvky metody senzorické integrace jsou obsaženy v terapii Kosmík, kromě toho ale klinika AXON nabízí i tuto metodou samostatně ve zvláštních terapeutických hodinách, a to se zkušenou terapeutkou z Maďarska Beátou Tóth.

-

Více nalezente kliknutím na následující odkazy:

Metoda senzorická integrace

Indikace metody

Terapeutka Beáta Tóth

Kontakt

Fotogalerie

-

Metoda senzorická integrace

Dynamická senzorická integrační terapie je metoda, která dětem, které se jí zúčastní, nabízí vzrušující možnosti hraní, a to takové, s jehož pomocí si svojí aktivní účastí, dobrovolně a individuálním způsobem dokážou svoji nezralou, nebo po funkční stránce v některých oblastech nedostatečně diferencovanou nervovou soustavu samy rozvíjet. Nejedná se tedy o striktně vymezené cvičení podle nějakých regulí, nýbrž o rozmanitý proces her s nabídkou nejrůznějších aktivit, které přinášejí dítěti radost.

Prostředky senzorické integrace připomínají svět hřišť a cirkusů: velké cvičební míče, válce, provazové žebříky, závěsné sítě, rotační disky a balanční desky, houpačky, dále hadry, kartónové krabice, kartáče a houby. Jedná se tedy vysloveně o hračky, které poskytují podněty pro vnímání rovnováhy a dotyku. Obě tyto oblasti vnímání představují dvě modality nervové soustavy, které lze označit za nejstarší a nejdříve dozrávající, jejichž bezvadné fungování je nezbytným předpokladem optimálního rozvoje mnoha druhů lidského chování. Není náhodou, že si pečliví a milující rodiče vždy a všude na celém světě zahrají řadu ukolébavek, drncání, třesení, houpání, zvedání a hlazení, někdy doprovázené říkankami, někdy písničkami, aby své mimino či malé dítě uklidnili, obveselili, nebo jen tak pobavili. Všichni, kteří se věnují malému dítěti, mohou dennodenně zaznamenávat, že tyto aktivity jsou okamžitě účinné, a pro rodiče představují téměř první příležitost k ovlivňování chování svých dětí.

Tento účinek má tělesný organický základ a můžeme mu přisuzovat takové léčebné a integrační výsledky, které jsou jinak nedosažitelné. Každý dospívající organizmus potřebuje tyto podněty, ale tam, kde probíhá vývoj a autoregulace nervové soustavy poněkud obtížněji či pomaleji z jakéhokoliv důvodu, je v některých oblastech zapotřebí mnohem delší doby a více zážitků tohoto druhu. Nejen podněty a dojmy, ale též zážitky, čili tělesnou a duševní zkušenost.

Na těchto úvahách je založena metoda renomované americké neuropsycholožky A. J. Ayresové, známé a uznávané na celém světě. Některé její prvky se s oblibou využívají i v Maďarsku, neboť její principy jsou velmi blízké myšlenkovému okruhu maďarských psychoterapeutických a pedagogických škol. Její hlavní zvláštnost spočívá v tom, že se snaží podporovat tvůrčí představivost dětí, a to s ohledem na individuální specifika projevující se v jejich pohybech. Od dětí se tedy neočekává ani při skupinové terapii jednotnost a osvojení určitých rutinních a sebelepších „cvičení“, nýbrž aby nalezly to, co mají rády, co je pro ně dobré, co si troufnou vyzkoušet, a jaké další nápady mají na využívání daných prostředků.

-

Indikace metody

Doporučuje se u dětí od 2 do 12 let, v případě následujících problémů:

 • - problémy s koordinací pohybu
 • - problémy s chování
 • - denní a noční vegetativní dysfunkce
 • - problémy s učením, jako dyslexie dysgrafie
 • - poruchy spánku
 • - autistické symptomy
 • - opožděný vývoj řeči
 • - dětský úzkost
 • - ADHD hiperaktivita a poruchy pozornosti
 • - integrační obtíže do společnosti / agresivita ve společnosti, sociální fobie
 • - případy jiných emocionálních obtíží / narození sourodence, rozvod, vícejazyčné prostředí
 • - Příprava na školu

-

Terapeutka Beáta TóthBeáta Tóth a Vica Kerekeš ve speciální embryonální síti

Beáta Marianna Tóth

- terapeutka senzorické integrační metody a odborná psychologická pedagožka

- pochází z Maďarska, kde pracovala na dětské psychiatrické klinice po dobu více než 15 let

- přivedla metodu senzorické integrace na kliniku AXON jako na první kliniku v ČR

- motto: "Nejlepší dětská terapie je hra a pohyb." 

-

-

Kontakt

Beáta Tóth

- e-mail: beata.toth@neuroaxon.cz, telefon: 721392411 

Terapie probíhá na Neurorehabilitační klinice AXON (Marie Cibulkové 879/11, Praha 4, 106 00). Kontakt na kliniku zde.

 

Fotogalerie

Beata_Toth_1 Beata_Toth_2 Beata_Toth_3 Beata_Toth_4
Beata_Toth_5 Beata_Toth_6 Beata_Toth_7 Beata_Toth_8 
                                                    Beata_Toth_10                             Beata_Toth_11

-

Novinky

 • Termíny na první polovinu roku 2017

  19.5.2016

  K dnešnímu dni jsme vypsali termíny terapií na první polovinu roku 2017. Termíny si prosím rezervujte e-mailem u koordinátorky terapie, Ivany Skálové, na ivana.skalova@neuroaxon.cz. Pokud již máte zájem o konkrétní termín, jeho rezervaci doporučujeme neodkládat - termíny obsazujeme na základě pořadí, ve kterém objednávky přijdou.

 • Mimořádné zkrácení čtvrteční ordinační doby MUDr. Zipserové

  19.5.2016

  Vážení rodiče, příští týden dojde k mimořádnému zkrácení čtvrteční ordinační doby MUDr. Zipserové. Pokud budete paní doktorku potřebovat ve čtvrtek 26.5. osobně zastihnout na klinice, bude vám k dispozici pouze v dopoledních hodinách. Děkujeme za pochopení.

 • Svépomocné skupiny

  18.5.2016

  Díky našemu novému partnerovi, Sdružení osob po poranění mozku CEREBRUM, nabízíme rodičům našich pacientů od červnové terapie (tedy od 30. 5.) možnost zdarma se účastnit svépomocné skupiny vedené psycholožkou PhDr. Simonou Skřičkovou. Setkání budou probíhat každý čtvrtek od 14 - 15 h v budově CEREBRA, Křižíkova 56/75A, Praha 8 - Karlín. Svépomocné skupiny jsou dostupné nejen rodičům (a pečujícím osobám) pacientů, kteří jsou v současné době zapsáni na červnovou terapii, využít ji mohou i rodiče dětí, jež aktuálně na terapii nedochází. Pokud máte o svépomocnou skupinu zájem, přihlaste se prosím do pátku, 27.5., u koordinátorky terapie, Ivany Skálové: ivana.skalova@neuraxon.cz. První setkání této skupiny proběhne ve čtvrtek, 2. 6. 2016.

 • Kabelkový veletrh

  13.5.2016

  Srdečně vás zveme na Kabelkový veletrh, který pořádá náš partner, Nadační fond Šťastná hvězda, ve čtvrtek, 19. května od 9 - 17 h v jihlavském nákupním centru CITYPARK. Jedná se o benefiční akci, jejíž výtěžek bude věnován dětem s DMO, které mají zájem o intenzivní neurorehabilitaci na naší klinice. Všem, kteří přijdou darovat či koupit kabelku, a podpořit tak pacienty s dětskou mozkovou obrnou, děkujeme.

 • Nová koordinátorka terapie

  12.5.2016

  Agendu objednávání termínů terapií, plateb za terapie, podkladů pro nadace a darovacích smluv k dnešnímu dni převzala nová koordinátorka terapie, Ivana Skálová. Ivana je vám k dispozici v kanceláři/na klinice každé PO a ČT od 8:00 - 16:00, a další dny prostřednictvím e-mailu. Tímto oficiálně ukončujeme výběrové řízení na pozici koordinátor/ka terapie. Děkujeme za váš zájem!

Starší »