Jáchymek se narodil koncem léta 2012 a zprvu se jevil jako naprosto zdravé dítě. S odstupem několika měsíců se ale začaly objevovat podivné vývojové anomálie (žádný oční kontakt, minimální emoce a úsměv, sebepoškozování, obracení na bříško, vysoký klek a další mezníky ve fyzickém vývoji neprobíhaly). Předepsaná rehabilitace vojtovou metodou pomáhala minimálně a postupně jsme se dostali na neurologii FN Motol, jelikož Jáchymek začal mít podivné záškuby těla (tiky).

V podstatě ihned bylo jasné, že se jedná o epilepsii, ale jak se ji podaří kompenzovat, byla velká neznámá. Nakonec jsme ve FN Motol strávili skoro dva měsíce, Jáchymek odcházel s kombinací 4 antiepileptik a počtem záchvatů 20 denně (v porovnání se 300 za den při nástupu). Nyní se záchvaty podařilo zkrotit úplně, ale epilepsie je živá nemoc, takže se může kdykoliv znovu objevit.

Horší informace nás čekala po magnetické rezonanci, kdy jsme se dozvěděli, že Jáchymek trpí poruchou myelinizace týlního mozkového laloku. Myelin je základní stavební kámen bílé kůry mozkové a tak jeho deficit má závažné následky pro celkovou mozkovou činnost. Současně tedy byla Jáchymkovi diagnostikována těžká mentální retardace s minimální možností zlepšení.

Byl to pro nás šok, ale rozhodli jsme se bojovat a zkusit Jáchymka dovést alespoň k základní úrovni soběstačnosti (obléct se, najíst se a zvládnout hygienu). Aby se náš cíl podařil, domluvili jsme Jáchymkovi kromě klasické rehabilitace také hipoterapii, ergoterapii, canisterapii nebo lázně. Tyto klasické metody mají ovšem omezený potenciál a také výsledky.

Na jaře roku 2016 byl Jáchymek na intenzivní měsíční terapii na Neurorehabilitační klinice Axon. Tato terapie mu obrovským způsobem pomohla, naučil se chodit s chodítkem a celkově udělal velký pokrok.

Vzhledem k výsledkům terapie jsme se rozhodli tuto terapii na podzim zopakovat.

Výtěžek sbírky bude použit výhradně na úhradu této terapie.

Náš příběh můžete sledovat také na stránkách www.jachymek.cz

Děkujeme,

Linda a Tomáš