Naše dcerka Monika se narodila 29. 7. 2007 bez sebemenších komplikací. Zpočátku jsme nepozorovali v jejím vývoji žádný problém. Ve 4. měsíci jsme ale z důvodu opožďování ve vývoji začali docházet k dětskému neurologovi. Současně jsme začali docházet na rehabilitaci. Její vývoj stagnoval i po mentální stránce. Částečný podíl na tom mělo očkování hexavakcínou…

V dubnu 2008 byla dcerka poslána na dětskou neurologii FTN k podrobnějšímu neurologickému vyšetření včetně magnetické rezonance. Vyšetřeními byla zjištěna atrofie bílé kůry mozkové, hypotonie přecházející ve spasticitu.

Od té doby jsme absolvovali mnoho vyšetření a opakovaných pozorování s cílem přesněji stanovit diagnózu Moniky.

V říjnu roku 2010 došlo po hospitalizaci ve VFN v Praze (Ústav dědičných metabolických poruch) po necelých třech letech zkoumání a testů k formulaci diagnózy, která zní mitochondriální encefalopatie. Jedná se o degenerativní onemocnění, které má mnoho podob i příznaků a bohužel v současné době je neléčitelné.  S ohledem na specifické projevy u Moniky ale lékaři pokračují dále v diagnostice. V roce 2011 se u dcerky naplno projevila epilepsie a četné amoky vzteku a výkyv emocí.

V současnosti má Monika 7,5 roku. Přestože nemluví, rozumíme si a známe její potřeby – je velmi sociální a umí dát krásně najevo své emoce, vnímá vše, co se kolem ní děje. Miluje vodu, má ráda výrazné hračky se zvuky/světýlky, a proto se náš byt občas promění v malý cirkus plný zvuků, vískání a smíchu. Od svých 2 let chodí mezi děti (Filipovka, Modrý Klíč), kde je velmi spokojená a celková péče podporuje její rozvoj. Na podzim 2013 k nám přibyla asistenční fenka Cindy, která má velmi pozitivní vliv na dcerčin vývoj.

Kromě těchto podpůrných aktivit, jsme jezdili do léčebny DLPP Boskovic a absolvovali alternativní léčbu u MUDr. Augustinové v Egyptě. Také jsme byli na intenzivním rehabilitačním pobytu v ADELI Pieštany. Vyzkoušeli jsme i muzikoterapii metody Thomatis. I když výsledky nebyly vidět hned, zdá se nám, že vše po těch letech postupně přináší kýžený efekt. I proto jsme se rozhodli absolvovat rehabilitaci v AXONu a byli jsme překvapeni, jak ji Monička zvládla. Po 4 týdnech její svaly zesílily a s menší oporou dokáže pár vteřin „sama“ sedět!!

Monika je jedním slovem naše velké zářivé sluníčko. Navíc je narozena ve znamení Lva a její boj, odvaha a radost ze života tomu přímo odpovídá.