+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Anička Váchová

Anička se narodila po bezproblémovém těhotenství.

Věděli jsme jediné, že miminko bude malé. Pan doktor při ultrazvucích tak od 6 měsíce neviděl hlavičku. Od lékaře jsem odcházela se slovy hlavička je hluboko, hlavička je pod placentou, ale vše bylo v pořádku. Nebyl žádný důvod se tedy stresovat a něčeho se bát.

Anička na sebe nechávala dlouho čekat. Jak se říká „šlechtila se do krásy“.

Anička se narodila 3. 3. 2016 ve 40+4tt s váhou 2600g a měřila 44cm v Porodnici Na Bulovce. Porod probíhal bez komplikací. Anička byla po porodu umístěna na novorozenecký JIP, když jsem se na ni přišla podívat, vše vypadalo normálně, až tedy na malou hlavičku (oh 27cm). Konečně jsem si ji mohla pochovat. Druhý den ráno jsem za ní šla znovu. Paní doktorka mi ale řekla, že malá zapomíná dýchat a je možné, že přestane dýchat úplně. Znovu sem jí pochovala, dala mlíčko, přebalila a odešla na pokoj. Ani ne po hodině za mnou přišla sestřička, která mi řekla, že se mám jít rozloučit s dcerou. Nevěděla jsem, co se děje. Hned jsem začala brečet, představovala jsem si to nejhorší. Okamžitě jsem šla na novorozenecký JIP. Přišla za mnou paní doktorka s tím, že Anička přestala dýchat, že dostala nějakou křeč. Proto jí museli zaintubovat a převézt do jiné specializované nemocnice.

Ošetřující lékařka mi řekla ,že Aničku převáží do Thomayerovy nemocnice v Krči, a že by v podstatě bylo nejlepší jí odpojit od přístrojů. Řekla děti mají přinášet štěstí a ona vám ho nikdy nepřinese. V tom se nám sesypal celý svět. Začaly velké obavy, strach, lítost a velká bezmoc, že jí nemůžeme ničím pomoct.

Den po převozu jsme za ní vyrazili. Anička byla připojená k dýchacímu přístroji a utlumená léky, aby si neublížila a trubici si nevytrhla. Ani se nehýbala jen tam tak ležela a spinkala. Anička byla od porodu v nemocnici celkem měsíc. Jezdila jsem za ní první týden a vozila jí mlíčko. Celý týden se jen a jen zlepšovala. Pomalu začala zase dýchat. A po týdnu dýchala opět sama a mohli jí dát na pokoj, který byl ale stále umístěn na oddělení JIP. Už jsme mohli být konečně s ní.

Začala všechna možná vyšetření, která byla v pořádku. Ovšem přišlo vyšetření očí, jedno očičko pořád přivírala. Ale pozorovala mě a koukala do světla. To se jí líbí dodnes. Z prvního očního vyšetření nám bylo řečeno že na jedno očičko nejspíš neuvidí. Druhý den proběhlo lepší vyšetření pod mikroskopem s rozkapaným očičkem. Po vyšetření jsme se dozvěděli, že Anička neuvidí vůbec ani na jedno očičko. Jelikož cévy v očičku má slabounký šedý a sestavený jinak, než by měly být. To byla další rána, která nás hodně zasáhla.Už jsme čekali na poslední vyšetření, a to byla magnetická rezonance. Nejdůležitější vyšetření, na které jí museli uspat.Toto vyšetření nám mělo říct, co jí vlastně je. Vyšetření trvalo 3 hodiny. Výsledky byly další den…

Už jsme byli smíření se vším. Výsledky ukázaly, že nemá vyvinutý mozek. A že jí chybí velká část mozku přesně tam kde je centrum zraku.

Aničky diagnózy jsou: Mikrocefalie (malá hlava i mozek, předčasné uzavření fontanely, švů), Sekundární epilepsie (1 záchvat po narození, úleky), Novorozenecké křeče (nyní jen v podobě úleků, rozhození a třepání ručiček), Hypoplasie mozkových hemisfér (neúplné vyvinutí hemisfér), Agenese corporis callosi (nepropojení hemisfér – Mozek má pravou a levou hemisféru, uprostřed mozku je ,,taková” čára, která propojuje obě hemisféry. Anička jí nemá), Lissencephalie (zmizení obvyklého aspektu mozkového kůry), Atrofie očních sítnic (zmenšení sítnic, vybledlé nervy oka a jinak poskládané nervy v oku), Kvadruspasticita (zvýšené svalové napětí), Stagnující psychomotorický vývoj, Kontraktury v loktech (nenatáhne ručičky – když je natáhne jsou furt pokrčené), Podvýživa (ve 3 letech váží 8000g)

Po výsledcích nás do dvou dnů konečně propustili domů.

Anička byla ještě několikrát hospitalizovaná, jelikož špatně dýchala a nechtěla jíst. Cvičíme Vojtovu metodu. Pravidelně jezdíme na rehabilitace k fyzioterapeutce, na vyšetření na neurologii, genetiku, logopedii a gastroenterologii a pravidelně k nám dochází poradkyně z rané péče.

Tento rok 2019 v únoru jsme poprvé absolvovaly terapii BabyKosmík na Neurorehabilitační klinice v Axonu. Se kterou jsme byli maximálně spokojeni a nadšeni. Anička při této terapii zpevnila trup těla, přibrala svalovou hmotu, lépe udrží hlavičku, déle pase koníčky, zdokonalila otáčení se na bok a povolilo se jí svalové napětí. S Aničkou bychom tuto terapii chtěly absolvovat 4x do roka, aby se celkově zdokonalovala a rozvíjela. Aničky měsíční terapie stojí 35 700,- korun.

Děkujeme za jakoukoli podporu, přečtení příběhu a Nadačnímu fondu AXON za zprostředkování.

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.