+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Filípek Hospodár je usměvavý chlapeček s diagnózou Williamsova syndromu.

Filípkovi problémy začaly už v těhotenství, které bylo kvůli komplikacím předčasně ukončeno císařským řezem. V té době jsme ještě netušili, že datum narození 28. 2. je zároveň i Dnem vzácných onemocnění…  Domů jsme si odvezli malinkaté dvoukilové (a velmi životaschopnéJ) miminko. Bohužel i další vývoj se neobešel bez problémů – Filípek rostl pomaleji, měl problémy s jídlem a začal zaostávat proti ostatním dětem. Objevili se i zdravotní obtíže – například dvě kýly (pupeční a tříselná), které byly řešeny v pátém měsíci operací v celkové anestezii, dále deformita hlavičky, alergie na mléčnou bílkovinu, celkové neprospívání atd….

V roce přišla diagnóza: Williamsův syndrom (vzácná vrozená genetická nemoc, dětem se familiárně říká „Vilíci“) – chybění části 7 chromosomu, která předpovídá opoždění vývoje, problémy se srdcem a cévami a mentální retardaci.

Ale nevzdáváme se! Filípek musí pravidelně cvičit a rehabilitace mu moc pomáhá pokročit kupředu. Po půlročním intenzivním cvičení zakončeném pobytem v dětské léčebně je teď v 15 měsících schopen se konečně plazit, postavit na čtyři a kutálet se po celém bytě. Pravidelná terapie na specializované Neurorehabilitační klinice AXON by mu moc pomohla, aby začal lézt a sedět, proto budeme vděční za každý příspěvek!

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku