+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Ivana Bábková

Rehabilitační patro nemocnice změnili na infekční, Ivanu po mozkové mrtvici poslali léčit se domů

Manželé Bábkovi z Kroměříže spolu šťastně žijí 37 let. V minulém roce paní Ivanu postihla mozková mrtvice. Lékaři jí nedávali mnoho šancí – kdyby přežila, neměla mluvit ani chodit. Negativní prognózy se nenaplnily. Paní Ivana žije a mluví. V důsledku nemoci je upoutána na vozík, pomoci mohou intenzivní rehabilitace.

Paní Ivana a pan Pavel vyrůstali ve stejné ulici, přesto se celé mladí neznali. Po návratu Pavla z vojny se jejich cesty poprvé setkali a do roka byli svoji. Manželství jim drží už dlouhých 37 let. Celý život žijí ve městě Kroměříž. „Milujeme se ženou hudbu,  často jezdíme po místních slavnostech jako jsou Václavské slavnosti, Martinské slavnosti nebo festival Kamínka,” říká Pavel.

11.11. 2019 při cestě z práce paní Ivana zkolabovala. Do nemocnice v Olomouci ji převezli v kritickém stavu. „Měla mrtvici. Řekli mi, že asi nepřežije do rána a když ano, bude už pouze ležící pacient, že nebude chodit ani mluvit. Nevěřil jsem tomu, věděl jsem, že to moje žena zvládne,” vzpomíná. Po několika dnech se paní Ivana dostala z kritického stavu. Nemoc zanechala trvalé následky v motorice nohy a ruky, ale rozpoznávací a mentální funkce nebyly vážně poškozené. 

Zrušené rehabilitační patro 

Po deseti dnech na jednotce intenzivní péče paní Ivanu přeložili na rehabilitační oddělení, kde začala i s manželem cvičit. Po přesunu do rehabilitačního ústavu nastala nesnadná situace, patro na kterém paní Ivana rehabilitovala bylo vybráno pro přeměnu na infekční oddělení v důsledku sílící první vlny koronaviru. Ivana tak byla poslána domů, kde se o ni měl starat její manžel. Péče o manželku je pro pana Bábka nesnadná, protože sám v červnu letošního roku utrpěl těžký úraz páteře a musel podstoupit operaci. Přesto s ní po celou dobu cvičí a snaží se jí vynahradit rehabilitace. 

„Udělal jsem si kurz na Vojtovu metodu a máme doma zapůjčený motomed. 3x týdně k nám také dochází osobní asistent a pomáhá mi s péčí o Ivušku. Já bych hlavně chtěl, aby získala zpět alespoň část své soběstačnosti,” říká manžel Pavel

V důsledku svého zranění pan Bábek přišel o finance z podnikání, to jejich životní situaci činí o to komplikovanější, protože by ženě chtěl dopřát intenzivní terapii v Neurorehabilitační klinice Axon, aby paní Ivuška měla šanci získat alespoň část své soběstačnosti zpět. 

Podpořit paní Ivanu můžete na dárcovské platformě Donio.cz (https://www.donio.cz/PomozmeIvane) nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Iva Bábková” nebo uvést variabilní symbol 20037

 

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.