+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Jasmína Kiliánková

Díky rehabilitaci začíná dvouletá Jasmínka bez pomoci chodit

Jasmínka Kiliánková se narodila jako zdravá holčička, postupem času se ale začala motoricky vzdalovat svým vrstevníkům. Lékaři jí diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu a ona nebyla schopná chodit. Aktuálně jí nejvíce pomáhají rehabilitace na Neurorehabilitační klinice AXON, které jsou nákladné a pojišťovny je proplácejí jen z části. Jasmínka přitom právě díky cvičení dělá velké pokroky – tak velké, že nedávno ušla sama bez pomoci několik prvních krůčků.

„Ta radost byla nepopsatelná,“ svěřila se maminka, Dominika Michaela. Je velká naděje, že Jasmínku mohou tyto rehabilitace rozchodit a ona si bude moci brzy hrát se svými vrstevníky.

„Mít dětskou mozkovou obrnu v jejím případě znamená, že má zvýšené svalové napětí v nohách a mírně také v rukách,“ říká primářka kliniky AXON, MUDr. Jarmila Zipserová, která svoji malou pacientku poprvé viděla v prosinci loňského roku. Pohybovala se pouze stylem žabího skoku.

„Má před sebou výbornou budoucnost, tohle dítě bude normálně chodit. Ale je to samozřejmě dovednost, kterou musí neustále zdokonalovat,” dodává. „Dětská mozková obrna, znamená cvičení na celý život. Už teď ale víme, že v tanečních si bude schopná i zatancovat. Bude mít sice svoji specifickou chůzi a specifický tanec, ale kdo ví. Možná z toho vznikne nový taneční styl,” usmívá se primářka.

 „Jasmína je velká bojovnice a cvičení s fyzioterapeutkou Adélkou bere opravdu sportovně a baví ji. Do AXONu se za Áďou fakt moc těší,” říká maminka. Cvičení a pohyb si její dcera uvědomuje, bere jej jako zábavu a směje se u toho. „Je pro mě balzám na duši, že cvičit jde i bez pláče. Opravdu to stojí za to,“ říká spokojená maminka.

Pohybovala se skokem jako žába, dnes udělá první kroky

Maminka Jasmínky postupem času zjistila, že se nejlépe cítí ve společnosti rodičů, kterým osud nadělil podobně postižené dítě. „Po různých setkání jsem zjistila, že takhle to má velká spousta maminek, co nemají zdravé děti. Proč to tak je, nevím. Asi se nás ostatní lidi bojí. Možná proto se nejvíc pochopená cítím v Axonu, kde mám možnost se sblížit s maminkami, které znám přes Instagram, nebo je tam prostě jen potkám a povídáme si o našich problémech, které jsou naše světy.“

Díky pravidelným rehabilitacím se holčička setkává s novými dětmi a zamilovala si také sympatické fyzioterapeutky. S fyzioterapeutkou Adélkou pomalu odbouraly hrůzu z lehátek a na dvouhodinová cvičení se začala těšit. Během půlroku začala chodit za pomoci chodítka, kterého se v současné době postupně – po krůčcích – zbavuje úplně.

Maminka vše podrobně dokumentuje na svém blogu, mina-mina.cz. Vypisováním každodenních zážitků se svou holčičkou z ní opadá stres a napětí, informuje ostatní maminky o léčbě, kterou momentálně absolvuje, a v neposlední řadě by byla ráda, kdyby si „Mina“ blog sama pročetla, až bude velká.

„Nechci, aby si pamatovala jen to, že jsme celé dny byly doma a cvičily. Proto každý den plánuji, aby se stihla zábava i cvičení. Odjakživa mě jakákoli odchylka stresovala. Takže i to, že se vše nevyvíjí podle plánu,“ říká maminka.

Intenzivní neurorehabilitace na soukromé klinice jsou finančně nákladné a třebaže v tatínkovi Honzovi má rodina plnou oporu, nestačí to. Rodina proto na léčbu shání finance.

Jasmínku můžete finančně podpořit  prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON, do zprávy pak stačí napsat „Jasmína Kiliánková“, nebo uvést VS 20025

NADAČNÍ FOND AXON je držitelem osvědčení pro konání veřejné sbírky za účelem získání peněžitých příspěvků na zvýšení dostupnosti specializované léčebné a rehabilitační péče pacientům s poškozením mozku, pacientům po cévní mozkové příhodě, nádorech mozku, traumatech hlavy, úrazech páteře či pacientům s jinými onemocněními, která vznikají na úrovni centrální nervové soustavy.

 

 

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.