+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Maryie Tsonyets

Agresivní nemoc změnila Maryii a jejím rodičům život, pomoci mohou intenzivní rehabilitace

Osmiletá Maryia pochází z Libčevsi poblíž Loun. V necelém roce života chytla agresivni nemoc, která po sobě zanechala následky. Dnes je odkázaná na nepřetržitou pomoc rodiny, šancí významně zvýšit kvalitu jejího života jsou intenzivní měsíční terapie.

„Jedno ráno se Maryia probudila s hlasitým pláčem. Trápily ji křeče, zvracela a měla teplotu. Neváhali jsme a okamžitě vyrazili do nejbližší nemocnice, kde byla umístěna na JIP,” říká maminka Tetyana Tsonynets. Po několika dlouhých dnech a řadě vyšetření zazněla z úst lékařů diagnóza: herpetická encefalitida. Léky byly okamžitě nasazeny, nemoc však již stihla poškodit mozek.

Herpetická encefalitida

Herpetická encefalitida patří mezi nejzávažnější onemocnění mozku u dětí i dospělých. Nemoc je velmi agresivní, dokáže se rozvinout během několika hodin až dní. Onemocnění má vysokou mortalitu a zanechává za sebou mnoho následků. Proti herpetickým nákazám bohužel neexistují v současné době žádné očkovací látky.

Po návratu z nemocnice se Maryie jevila téměř jako zdravé dítě, trpěla jen na časté epileptické záchvaty. „Byli jsme rádi, že už máme miminko doma a učili jsme se zvládat novou situaci s epilepsií. Netušili jsme, že jde jen o začátek problémů. Dceřin stav se začal postupně zhoršovat, až přestala chodit, a říkat i těch pár slov, která již uměla,” říká maminka.

Aktuálně je Maryie odkázaná na pomoc rodiny. Její stav byl dlouhá léta bez posunu. Po absolvování první intenzivní rehabilitace na Neurorehabilitační klinice Axon má holčička více energie a začala se pohybovat plazením. Pro její maminku to je velká úleva. „Vidím, že se její stav zlepšuje, z čehož máme obrovskou radost. Je více aktivní. V neposlední řadě je pro mě velké ulehčení a pomoc, že se o dceru dobře postarají profesionálové a já si můžu na chvíli odpočinout. Péče o dceru je velice náročná,” říká maminka Tetyana Tsonynets. 

Podpořit Maryii můžete na dárcovské platformě Donio.cz (https://www.donio.cz/Maryia) nebo prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Maryia Tsonynets” nebo uvést variabilní symbol 20026.

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.