+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

U meningitidy jde o čas

Invazivní meningokoková infekce je zrádným strašákem, protože nejprve vypadá jako běžná chřipka. Pokud se však neodhalí její příznaky včas, může do 24 hodin zabíjet. Sedm z deseti přeživších má doživotní následky a počty pacientů mají za poslední roky stoupající tendenci. Jedinou účinnou ochranou je očkování, které od letošního května začínají proplácet zdravotní pojišťovny.

Přenašeči této těžké bakteriální nemoci jsou v populaci běžně zastoupeni u 10 – 20 % zdravých osob, které mohou být bezpříznakové a nejvíce infekční jsou v prvním týdnu od nákazy. K přenosu dochází běžnou kapénkovou infekcí, děti jsou proto náchylné k přenosu například ve školských zařízení, dospívající se mohou nakazit snadno v městské hromadné dopravě i v práci. Riziku nákazy nahrává vyčerpání organismu a snížená imunita.

Nepodceňujte příznaky

Mezi první příznaky nemoci patří zvýšená teplota, ospalost, svalová horečka, bolest kloubů, světloplachost nebo zvracení. Zbystřit byste měli ve chvíli, kdy se na kůži objeví červené flíčky, které nezmizí ani pod tlakem, například po přiložení průhledné skleničky. Nemoc má velmi často dramaticky rychlý průběh, kdy v krátké době, během pouhých několika hodin, dojde z plného zdraví k životu ohrožujícímu selhání organismu.

Včasná léčba
Pro léčbu je klíčové včasné podání antibiotik a rychlý převoz do nemocnice.
Meningokok v těle způsobuje zvýšenou srážlivost krve, sraženiny následně ucpávají cévy a způsobují tak nedokrvení až odumření tkání a orgánů. Nezřídka je nutné nekrotizované končetiny pacientům amputovat a z následků nemoci se potom zotavují po celý svůj život.

Očkování dává šanci
Očkování proti meningokokové nákaze skupiny B pro děti v prvním půlroce života a proti skupinám A, C, W a Y v průběhu druhého roku života dítěte je od května 2020 hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tedy zdravotní pojišťovnou. Očkování není povinné,
ale pokud si ho rodiče pro své dítě v uvedeném věkovém rozpětí vyžádají, nebudou za ně nic platit.

U nás na Neurorehabilitační klinice AXON navštěvuje pravidelné rehabilitace téměř tříletá Valika, která v důsledku meningitidy přišla o prstík na pravé ruce a všechny prsty na nohou. Její příběh si můžete přečíst zde.

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.