+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Míša Chytrá

Jmenuji se Michaela Chytrá a v lednu roku 2016 mi bylo devět let. Narodila jsem se přirozeně v 9. měsíci bezproblémového těhotenství, ale krátce po porodu se ukázalo, že není vše úplně v pořádku – vysoká dráždivost, třes horních i dolních končetin a výrazná hypertonie. Rozjel se kolotoč lékařských vyšetření, rehabilitací, terapií. Moje diagnóza zní centrální spastická kvadruparéza, mikrocefalie, hypoplazie mozečku, psychomotorická retardace, mentální retardace. Velmi nepříjemné je také to, že trpím hypersalivací (nadměrné slinění), tudíž se neobejdu bez bryndáčků, a také neumím v ústech zpracovávat potravu, proto mohu jíst pouze mixovanou stravu. Už od narození jsem s maminkou cvičila Vojtovu rehabilitační metodu. Bohužel při tomto cvičení (krátce po mých 1. narozeninách) se u mě projevila sekundární epilepsie, se kterou zápasím doteď. Podoba záchvatů se přitom mění (od lehkých a krátkých až po hodně těžké a dlouhé) a léky, které musím užívat, mě ve vývoji částečně brzdí. To ale neznamená, že bych snad kvůli tomu lenošila. Chodím do 2. třídy základní školy speciální, kde máme také fyzioterapeuty, relaxační místnost Snoezelen, vířivku, canisterapii. Doma pak cvičíme aktivní cviky dle Bobath konceptu, cvičíme také na balónech, pak protahujeme a ráda se nechám masírovat. Rozcvičujeme, stimulujeme a protahujeme také svaly v obličeji (orofaciální stimulace). Večer můžu i do teplé vířivky a perličkové koupele. Mezi tím vším se snažím zlepšit i jemnou motoriku. Přestože nemluvím, s lidmi okolo si docela dobře rozumím, jsem neustále usměvavá a v dobré náladě, učím se základní barvy, poznávat zvířátka či odlišovat běžné věci denní potřeby. Od malička jsem jezdila pravidelně cvičit do Janských lázní, do rehabilitačního zařízení Arpida v Českých Budějovicích, miluji hipoterapii (léčebná jízda na koni), canisterapii (léčba pomocí psů), chodím na logopedii, kraniosakrální terapii, dělaly jsme také terapie PANat s nafukovacími dlahami a synergické reflexní terapie, které jsem ale velmi špatně snášela. Zkusily jsme také aminokyselinovou léčbu a absolvovala jsem též operaci metodou podle prof. Ulzibata.

I přes veškeré úsilí mých blízkých je to ale běh na dlouhou trať a moji blízcí stále pátrají, jak by mi mohli ještě pomoci.

V létě roku 2015 jsem poprvé vyzkoušela na Neurorehabilitační klinice AXON v Praze pro nás novou léčebnou rehabilitační terapii Kosmík. Tento 4-týdenní terapeutický blok byl pro mne velice přínosný, výrazně jsem posílila ruce a celkové držení těla, zlepšila se mimo jiné má stabilita v kleku-sedu na patách, i v šikmém sedu, vydržím v něm bez dopomoci druhých osob i několik minut a náramně si takto získaný rozhled po místnosti a pocit samostatnosti užívám. Mám totiž také jednu velkou sestřičku, která chodí už na osmileté gymnázium, a dvouletého brášku, který mně neustále baví svými rošťárnami, a já proto doma „potřebuji“ všechno vidět.

Terapií Kosmík nyní procházím již potřetí, a vím, že je velice potřebné ji opakovat pravidelně, abych dokázala sedět rovně ve vozíku a neničila si páteř, abych posílila ruce i nohy, které tolik potřebuji ke všemu možnému, nebo abych se zase posunula ve vývoji o kousek dál a mohla si života užívat ještě víc, (třeba kdybych konečně zvládla dostat se sama na všechny čtyři, zatím mi musí pokaždé někdo pomoct), ale bohužel tato terapie není zatím hrazena zdravotní pojišťovnou, a bez pomoci druhých by pro mne byla jen těžko dostupná.

Tímto bych chtěla velmi poděkovat všem případným dárcům, kteří jsou ochotni mi  v mém úsilí jakkoli pomoci.

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.