Vítek se narodil v termínu v neděli 25.4.2010. Těhotenství bylo bezproblémové, ale u porodu nastaly komplikace z důvodu hypoxie a abnormálně krátkého pupečníku. Nakonec to ale vypadalo, že všechno dobře dopadne, Vítek se vyklubal na svět s apgar skóre 10-10-10. Bohužel 6 hodin po porodu u něj začalo docházet k problémům se srdcem a dýcháním, tyto epizody se opakovaly několikrát denně po dobu 5 dnů, kdy jsme vůbec nevěděli, co bude dál. Tyto problémy naštěstí postupně vymizely, ale Vítek byl hypotonický, takže jsme ještě v porodnici začali cvičit Vojtovu metodu a jeho stav se nadále zlepšoval a my mohli jít konečně domů. Byl sledován na neurologii + jsme nadále docházeli na rehabilitaci a vypadalo to, že ten jeho stav po porodu bude naštěstí bez následků a my si konečně začali užívat naše prvorozené miminko. Ale ve 4 měsících jsme zpozorovali, že pravá strana těla zaostává za levou a psychomotorický vývoj je opožděný, až jsme se postupně po 1. roce dopracovali k diagnóze DMO pravostranná spastická hemiparéza (poškození mozku kvůli nedostatku kyslíku). Později se přidávaly další diagnózy, jako vada zraku a epileptické ložisko, byl mu také aplikován botox do pravé nohy kvůli špatné chůzi.

Vítek je velký bojovník, který se nikdy nevzdává, a jeho handicap pro něj není důvodem nezdolat jakoukoliv překážku, která se mu postaví do cesty, a tak navzdory všem prognózám dál mílovými kroky dohání své vrstevníky. Momentálně mu v tom hlavně, kromě intergrace v MŠ, pomáhají terapie v Axonu, které ho posunuly o velký kus dopředu, a my věříme, že díky nim bude jednou žít plnohodnotný život jen s menším omezením.

Bohužel, jak všichni víme, tyto moderní a účinné metody včetně Kosmíka nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a finanční zátěž je tedy na nás rodičích.

A tak budeme rádi za jakýkoliv příspěvek pro Vítka a jeho kamarády z Axonu.