+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Nelinka Korčáková

Jsme manželé Miroslav a Lenka Korčákovi. Žijeme v panelovém bytě na sídlišti v Českých Budějovicích. Tatínek pracuje ve stavebnictví a maminka pečuje o dvojčata Emičku a Nelinku narozené 4. 7. 2012 ve 25. týdnu těhotenství, s porodní váhou 700 gramů. Předčasným narozením pro nás a i naší celou rodinu začaly dlouhé měsíce nejistoty. Jednotka intenzivní péče se stala naším druhým domovem, dvakrát denně jsme za dvojčaty dojížděli. Propuštění z nemocnice po 129 dnech bylo podmíněno domácí oxygenoterapií. To pro nás znamenalo, že byla děvčata 24 hodin denně napojené přes hadičky na lahve s kyslíkem, které putovaly s námi všude, kamkoliv jsme jeli. Po příchodu z nemocnice domů začal kolotoč návštěv lékařů a cvičení Vojtovy metody 4 krát denně. Bylo nám lékaři doporučeno, ať na děvčata nepospícháme, že se budou vyvíjet pomaleji, ale že vše doženou. Do 10 měsíců byly závislé na kyslíku 24 hodin denně a kyslíkové láhve byly naší nedílnou součástí. Postupně se mohly na pár hodin odpojovat z kyslíku, až jsme se propracovali k tomu, že jsme už lahve s kyslíkem nepotřebovali. Poté, kdy už oxygenoterapie nebyla nutná, přišla další rána, Nelince byla diagnostikována oboustranná nedoslýchavost a musela začít nosit naslouchadla v  obou uších. Každá jejich aplikace je pro Nelinku značně traumatizující. Definitivní potvrzení či vyvrácení diagnózy bude možné, až začne  spolupracovat při cílené reakci na zvuk se zrakovou kontrolou.

V době prvních narozenin Emička postupně začala stoupat a pomalu i chodit, ale Nelinka stále nelezla ani po čtyřech, jenom se plazila. V roce a půl jsme žádali o lázně a při vstupním vyšetření jsme se dozvěděli diagnózu DMO spastická diparéza. V necelých dvou letech  si Nelinka konečně poprvé stoupla v postýlce. Začali jsme jezdit cvičit do Jánských Lázní, Dětského Centra Znojmo a Fyzio Beskyd.  A ke cvičení Vojtovy metody jsme přidali  i cvičení Bobath koncept a hippoterapii. Nelinka má velkého tahouna ve své sestře Emičce. Její vývoj jde stále kupředu, ale samostatná chůze je pro nás pouhým snem. Ve 3 letech začala navštěvovat speciální mateřskou školku Arpida pro děti s tělesným a mentálním postižením  v Českých Budějovicích, kde je součástí denního programu i cvičení a rehabilitace. V říjnu 2015 Nelinka poprvé absolvovala  terapii Kosmík  na klinice Axon, ale po dvou týdnech bohužel onemocněla zápalem plic a museli jsme terapii přerušit. I tak se Nelinka zlepšila a začala sedět  bez opory. V březnu 2016 po druhé terapii v délce 3 týdnů se zpevnila a při chůzi za obě ruce se snaží našlapovat i na paty, což je pro nás všechny velký úspěch a částečně i splnění snu. Rádi bychom opět absolvovali terapii na klinice  Axon ještě v září a v prosinci a docílili tím tak u Nelinky samostatné chůze. Aspoň v to doufáme. Bohužel uhrazení dalších terapií již není ve finančních možnostech našich ani naší rodiny a proto se na vás s nadějí obracíme, s prosbou o financování těchto dvou terapií.

Děkujeme všem, kteří nám v tom pomohou.

Korčákovi

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.