+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Patriček Chovančík

Páťa se narodil 11. listopadu 2008 jako zdravý a donošený a nic nenasvědčovalo tomu, že budeme v budoucnu bojovat s nepřízní osudu. Prožívali jsme šťastné chvíle jako každá rodina při příchodu vytouženého miminka na svět.

Postupem času se ale začalo ukazovat, že všechno není úplně tak, jak by mělo být. Začalo to velmi pomalým vývojem jemné a hrubé motoriky a zrychleným růstem hlavy. Prvotní podezření bylo, že se mu špatně vstřebává mozkomíšní mok v mozkových komorách. Po několika měsících plných vyšetření u specialistů, pobytů v nemocnici a na rehabilitacích jsme se dozvěděli kompletní diagnózu: vrozená vývojová vada CNS – Lissencefalie, hypotonie, opožděný psychomotorický vývoj, strabismus a nystagmus, a ve dvou letech se přidala i epilepsie.

Prognózy byly děsivé. Podle výsledků všech vyšetření se neměl sám ani posadit a měl pouze ležet. Začínali jsme tedy cvičit Vojtovou metodou, ale bohužel neměla moc velký efekt. Postupem času jsme přidávali Bobath koncept, plavání, hipoterapii a jízdu na speciálně upravené tříkolce. Díky neustálému cvičení je schopný vzít si hračku, dolézt si svým způsobem, kam potřebuje, dorozumět se několika základními slůvky a snaží se chodit v chodítku s hrudní oporou.

Po absolvování terapie Kosmík udělal výrazný pokrok. Viditelně se mu zpevnily svaly a velmi se mu vylepšil stereotyp lezení střídavým způsobem. Je celkově rychlejší a obratnější a také se snaží více komunikovat. Náš velký sen, aby byl schopný ujít alespoň krátkou vzdálenost za ruku, je ještě běh na dlouhou trať, ale neztrácíme naději a s terapií ji Kosmík máme na dosah.

Páťa má také neuvěřitelnou chuť do života a snahu poznávat nové věci. Přestože má omezenou slovní zásobu, dokáže dát najevo své potřeby a sám má velkou radost z každé nové dovednosti. Proto jsme se rozhodli Vás touto cestou požádat o pomoc při úhradě terapií a také našeho a Pátíkova obrovského snu – aby jednoho dne dokázal chodit sám. Děkujeme všem, kterým není Pátíkův osud lhostejný.

A jak se daří Páťovi po roce intenzivní rehabilitace?

18. 7. 2017
Pro někoho rok jako každý jiný… Pro mě uplynulý rok nebyl ani trochu nudný, ale naopak – velmi zásadní. Vyrostl jsem o pár centimetrů, začal jsem chodit do školy (a moc se mi tam líbí), narostlo mi několik nových zubů, začal jsem zase trochu víc povídat a vztekat se, ale HLAVNĚ….UŽ DOKÁŽU CHODIT S CHODÍTKEM. A úplně sám, fakt. Sice to nejsou žádné velké vzdálenosti, a na pochod Praha – Prčice se ještě zdaleka nechystám, ale strašně mě to baví.

Občas potřebuji trochu pomoci, třeba z kopce, nebo do kopce. Hlavně u školy. Ale po rovném povrchu to zvládnu. Pokud se mi něco připlete do cesty, zkouším to nejdřív silou. Co kdyby třeba ty dveře o kousek uhnuly. Ale většinou se ani nehnou. Musím tedy kousek couvat a zatáčet.

Nejspíš si říkáte – co je na tom všem zvláštní? Vždyť je to normální, tohle přece umí každý. Kdepak, není to samozřejmost. Každou novou dovednost mám tvrdě vybojovanou. Každý nový pohyb mě stojí spoustu dřiny a litry potu, než ho zvládnu sám. Stejně tak všechny moje kamarády, které v Axonu potkávám. Navštěvuji kliniku už po páté, a vždy jsem tam potkal spoustu nových parťáků, kteří se snaží úplně stejně jako já. I když je to velká makačka, tak se pořád rádi vracíme.

Fyzioterapeutky z Axonu jsou sice velké kočky, ale taky mi umí dát pěkně do těla. Jasně, taky je občas musím pozlobit, aby to se mnou neměly tak jednoduché. Ale vždycky odcvičím vše, co mám. Zkusil jsem toho spoustu, ale nic mi zatím nepomohlo tolik, jako právě klinika Axon a její terapie Kosmík.

Musím více natrénovat rovnováhu. A během terapie mi s tím pomáhá chodící robot Lokomat. Jde mi to s ním moc pěkně, tak doufám, že to stejně tak dobře brzy zvládnu i sám  Je to ohromná legrace, můžete se přesvědčit sami.

 

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.