Sbírka pro Šošanku

„Byla jsem přesvědčená, že se do pár vteřin rozkašle a rozpláče. Namísto toho jsem pořád nemohla nahmatat pulz, neslyšela jsem tlukot jejího srdíčka,“ vzpomíná maminka malé Šošanky na den, kdy se nejmladší z jejích pěti dětí téměř utopilo. Přestože byla holčička pod vodou skoro deset minut, díky dlouhé resuscitaci a několika týdnům strávených na JIP, přežila. Od narození energická a věčně veselá Šošanka je však nyní naprosto odkázána na pomoc rodiny.

Šošana (hebrejsky lilie) měla už od narození neuvěřitelnou výdrž a sílu. Byť nejmladší ze všech sourozenců, uměla nejdříve lézt, sednout si, chodit, a dokonce i jako první mluvila. Díky své veselé povaze si malá princezna vysloužila přezdívku „Smíšek“. Kromě legrácek svou energii vkládala také do dobrodružství. „Její chuť objevovat okolní svět jsem cítila už tehdy, když jsem ji kolébala v náručí,“ dodává maminka. Bohužel na jaře 2019 Šošanka při nešťastné nehodě spadla do zahradního jezírka a pod vodou uvízla na několik minut.

„Jakmile jsem mého andílka uviděla na hladině obličejem dolů, popadla jsem ho a okamžitě začala resuscitovat. Po příjezdu záchranářů jsem ztratila pojem o čase. Procitla jsem až v nemocnici, kde jsem se ustavičně modlila, aby ji Bůh vrátil zase zpátky mezi nás,“ popisuje osudný den maminka.

To se nakonec díky maximálnímu nasazení více než desetičlenného týmu lékařů a sester podařilo. Bohužel, důsledkem poškození mozku nedostatkem kyslíku, zůstaly Šošance vážné následky. Ze začátku například bylo nutné neustále odsávat hlen z krku. Bylo totiž důležité, aby se nedostala žádná přebytečná tekutina do dýchacích cest.

Dnes už „Šušu“ polyká sama a odsávačku nepotřebuje. „Dokonce se už zase dokáže usmát,“ doplňuje maminka. Holčička je však stále odkázána na žaludeční sondu, skrze kterou konzumuje tekutou stravu.

Dalším následkem nehody jsou také četné a nechtěné stahy svalů. Jakýkoli pohyb končetin proto Šošanku ještě donedávna bolel.

Díky hodinám Bobathova i Vojtova cvičení, orofaciální stimulace, hipoterapie a dalších typů léčby téměř ustoupily i nechtěné svalové stahy, kvůli kterým bylo i pokrčení kolínka extrémně bolestivé. Dnes už také umí otočit hlavičkou, udrží volně i prstíky v pootevřené dlani…Peníze ze sbírky pokryjí roční intenzivní terapie na Neurorehabilitační klinice Axon v Praze, které by jinak Šušu absolvovat nikdy nemohla. 

Přispět Šošance můžete na platformě ZNESNÁZE21.

Kontaktujte nás