Lokomat je robotický přístroj určený k nácviku správného stereotypu chůze. Používá se k léčbě pacientů se sníženou hybností, a to ať je tento stav způsoben následkem úrazu, nebo se jedná o vrozené či poporodní onemocnění (např. dětská mozková obrna).

Přístroj Lokomat umožňuje pomocí ortéz asistovanou chůzi po pohyblivém chodníku pro nemocné děti i pro dospělé pacienty. Výhodou tohoto přístroje je mimo jiné přesně nastavitelná podpora tělesné hmotnosti, která usnadňuje trénink dětí i pacientů s vyšší hmotností, a stejně tak automatizované vyzdvižení, díky kterému může přístroj obsluhovat pouze jeden terapeut. Výsledkem je rychlý pokrok díky delšímu a intenzivnějšímu tréninku ve srovnání s manuálně asistovaným tréninkem.

 

Součástí Lokomatu jsou robotické ortézy, pohyblivý chodník, závěsný systém a počítač s monitorem, které společně představují ideální prostředek ke zlepšování kvality pacientovy chůze.

 

O terapii Lokomat

  • Terapie je postavena na několikanásobném opakování konkrétního pohybu
  • Robotické ortézy vedou pacientovy kroky a zajišťují přirozený pohyb dolních končetin
  • Počítač ilustruje pohyby pacienta pomocí virtuální reality, zaznamenává pacientovy výsledky, umožňuje je objektivně porovnávat a hodnotit kvalitu pohybu
  • Pohyblivý chodník motivuje pacienta k chůzi a pomáhá přirozenému odvalu chodidla
  • Závěsný systém pomáhá dynamicky odlehčit pacienta

 

Neurorehabilitační klinika AXON je jediným zařízením v České republice, které vlastní oba typy ortéz pro Lokomat – pro dětské i dospělé pacienty.

 

Další informace naleznete na webových stránkách lokomat.eu.