+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Tomášek Konvalinka

Náš syn Tomáš se narodil předčasně v 28. týdnu těhotenství z plánovaného a do té doby normálně probíhajícího těhotenství. Bohužel se u mě během pár dní rozvinul Hellp Syndrom, což je stav těžké preeklampsie. Tomášek se narodil císařským řezem a vážil 1 250 gramů a měřil 38 centimetrů. Od začátku byl jeho stav velice kritický. Byl napojen na  plicní ventilaci a během prvních dní prodělal spoustu komplikací, mezi ty nejzásadnější patří několikrát prasklé obě plíce a krvácení do mozku 2-3.stupně.  První měsíc Tomáškova života lékaři bojovali s tím, že mu neustále praskaly plíce, rozhodli se tedy, že ho budou operovat a budou mu muset odstranit pravou plíci. Naštěstí na operačním sále zjistili, že plíce není v tak hrozném stavu, jak předpokládali, a byl mu odebrán pouze jeden ze tří laloků. Po operaci, která proběhla v Motole, se jeho stav otočil o 360 stupňů. Tomášek začal sám dýchat a více prospívat. Domů byl propuštěn po 86 dnech s váhou 2 600 gramů a s nejistou prognózou. Lékaři nás upozornili, že Tomášek bude pravděpodobně nějak fyzicky nebo psychomoricky postižený. A tak začal náš boj. Po propuštění domů nám začal velký kolotoč  cvičení Vojtovy metody a návštěv u různých lékařů. Tomáškovi se celkem vedlo a jeho vývoj do cca šestého měsíců korigovaně probíhal jako u zdravého miminka. Bohužel v sedmi měsících nám byla diagnostikována epilepsie – Westův syndrom.  Jde o velmi těžkou formu epilepsie postihující miminka. Momentálně jsme bez záchvatů již 3,5 roku a vysazujeme léky.

Tomášků vývoj byl epilepsii ovlivněn a v podstatě se zpomalil, díky bohu nezastavil. Aby toho nebylo málo, tak nám v roce byla diagnostikovaná dětská mozková obrna (DMO) spastická diparéza. To znamená, že u Tomáška jsou postižené nohy. Lékař nám řekl, že šance na chůzi je velmi malá.  S touto diagnózou nám odstartoval kolotoč  návštěv lázní. Tomášek od 1 roku a 3 měsíců pravidelně 2x ročně jezdí do Jánských Lázní, Arpidy v Českých Budějovicích a teď také na neurorehabilitační kliniku Axon  v Praze. Tomášovi lázně velice pomohly. Začal se plazit, lézt na kolínka, lézt po čtyřech zkříženým vzorem, jako mají zdravé děti. Následně začal sedět na patičkách a chodit po kolenou ve vysokém kleku. Ve 2 letech si začal stoupat u nábytku. Podstoupili jsme aplikaci botoxu do lýtek v Motole. Bohužel účinek nebyl zas tak velký, jak jsme očekávali, takže jsme ho již už nepodstoupili. Tomášek začal postupně obcházet nábytek a momentálně chodí za ruce a nebo samostatně s chodítkem ujde kratší vzdálenost. Co se týče psychomoriky, tak je Tomáš díky epilepsii zpomalený. V dubnu mu byly 4 roky a odpovídá tak 2 letému dítěti, i když dle psychologů je v něčem i dopředu. Jeho vývoj je velmi nerovnoměrný. Rozumí všem pokynům, ale nemluví, spíše komunikuje neverbálně a používá pár slov. V listopadu 2014 začal navštěvovat rehabilitační stacionář Zvonek v Kladně, který mu velice prospívá a má tam veškerou péči jako je fyzioterapie, muzikoterapie, ergoterapie, cannisterapie, hippoterapie , logopedie a plavání.  Ted v březnu 2015 absolvoval měsíční intenzivní rehabilitaci na klinice Axon v Praze, která je založena na oblečku TheraSuit. Před absolvováním ušel pár kroků za ruce a tři čtyři kroky s chodítkem a chodil po špičkáchPo absolvování chodí po celých nohou a s chodítkem dokáže ujít několik metrů. Celkově se hodně zpevnil a i mentálně se zase trošku posunul dál. Doufáme, že po absolvování další terapie se Tomášek opět posune dál ve svém snu, kterým je samostatná chůze.

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.