+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Valika Váchová

Naše dvouletá Valika mívala začátkem prosince 2019 opakovaně virózu a ten rok se k tomu přidaly ještě bolavé rostoucí zoubky. Večer jsme ještě vyrazili na Mikuláše na Náměstí Jiřího z Poděbrad, a potom na velký nákup. Právě tady meningokoka zřejmě „chytla“.

Ten večer ji trápily vysoké horečky, což jsme přikládali za vinu rostoucím zoubkům a probíhající viróze. Přes noc vypila asi litr vody. Ráno, když se její stav nelepšil, objevila maminka na jejím čele drobné červené flíčky. Proto jsme se shodli, že je nutné zavolat záchranku, která na místo dorazila do tří minut. Zdravotnice správně vyhodnotila, že je nutné okamžitě aplikovat antibiotika. Tak zastavila šíření viru a naší holčičce zachránila život. Bohužel to neznamená, že by nákaza nezanechala na jejím těle následky. Dnes už víme, že včasný zásah doktora je u tohoto onemocnění klíčový. Kdyby záchranka přijela o dvě hodiny později, přišla by Valika o nohy.

Přes včasnou hospitalizaci holčička bojovala o život celý týden a následně jí musely být amputovány nekrotizované prsty na nohou a jeden na ruce. Na popáleninovém oddělení jí aplikovali štěpy z hlavy na postižená místa, jizvy musíme denně masírovat a pečlivě promašťovat.

Důsledkem dlouhé hospitalizace byl značný úbytek svalové hmoty v oblasti nohou, na které se Valika mohla jen stěží postavit.

Dlouho jsme hledali kliniku, která by splňovala naše požadavky, a spokojení jsme teprve zde, na soukromé Neurorehabilitační klinice Axon. Tady mají čas se dceři naplno věnovat a už po první hodině jsme byli neuvěřitelně spokojení. Malá si navíc k terapeutkám našla cestu a těší se na ně.

Díky rehabilitacím už Valika zvládá vzít do ruky sušenku, napít se, a prstíky může bez problému uchopit i drobné objekty. Zlepšil se její stereotyp chůze a celkově posílila svalstvo v celém těle. Nápomocné jí jsou na klinice senzomotorické dráhy, ale také zdejší robotické přístroje, například plošina Tymo, na které formou hry trénuje stabilitu. To se samozřejmě odráží na jejím sebevědomí a samostatnosti. Já, tatínek, jí věnuji sto procent času, proto jsem také musel opustit svoji práci.

Jestliže i vy chcete Valiku v jejím úsilí podpořit, můžete tak učinit prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON. Do poznámky pro příjemce stačí napsat „Valika Váchová“ nebo uvést variabilní symbol 20010.

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.