+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Viktorka Mašková

Viktorka se narodila v únoru 2010, zdánlivě jako zdravé miminko. Asi ve druhém měsíci přišel první epileptický záchvat a po natočení EEG, bylo zjištěno, že její mozek vykazuje činnost člověka v kómatu. Následně byla hospitalizována na neurologii v Thomayerově nemocnici v Praze Krči, kde prošla prvními testy krve, moči a natočili jí spánkové EEG. Prošla první tří týdenní léčbou lékem Synacthen, který Viky stabilizovat mozkovou činnost. Po ukončení léčby byla převezena do metabolického centra v Praze na Karlově na další podrobnou sérii testů (z krve, moči, mozkomíšního moku, kůže) všechny výsledky vyšly v normě. Následovaly pravidelné kontroly (každé tři měsíce) v Praze na neurologii a po roce si Viktorka zopakovala léčbu Synacthenem a další sérii vyšetření na Karlově. I přes všechny všechny tyto testy lékaři nedokázali zjistit co Viktorce vlastně je, podle testů je naprosto zdravá, jen ten mozek nefunguje jak má. Diagnostikovaný má epileptický syndrom, těžkou psychomotorickou retardaci, hypertonii a zrakové poruchy. Musí užívat 3 druhy léků na epilepsii, ale drobných záchvatů se již nezbaví.

Do 4 let kvůli silným záchvatům směla pouze rehabilitovat vojtovou metodou, jinak nic, lázně a cokoliv navíc bylo zapovězeno. Když konečně neuroložka svolila, tak jsem Viky naložila. Aktuálně cvičí vojtovu metodu a podle terapie Kosmík a provádíme neuromobilizace,  2x týdně dochází na hipoterapii, 1x týdně na rehabilitační plavání, 1x týdně na canisterapii, 1x týdně na kroužek pro hendikepované děti hendi-hvězdy, 1x ročně jezdíme do Jánských lázní a letos poprvé absolvovala terapii Kosmík v Axonu a za 4 týdny udělala neskutečný pokrok, řekla bych přímo skok. Teď si je s jistější v držení hlavičky v sedu s podporou, pomalu se jí zlepšuje opora v rukou a je celkově hodně uvolněná a v pohodě. I přes toto všechno je stále ležící, sama nesedí, nepřetáčí se, nekouše, nemluví, proto bych ráda opakovala terapii Kosmík a posouvala ji stále dál alespoň do samostatného sedu.

Viktorka je uměvavá a trpělivá, má ráda pozornost svého okolí a zbytečně se nevzteká.

Za celou rodinu děkuji všem, kteří jí umožní opakovat terapii Kosmík.

Denisa Mašková

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.