+420 720 981 829 koordinator@neuroaxon.cz

Víteček Nachtigall

Vítek se narodil v termínu v neděli 25. dubna 2010. Těhotenství bylo bezproblémové, ale u porodu nastaly komplikace z důvodu hypoxie a abnormálně krátkého pupečníku. Nakonec to ale vypadalo, že všechno dobře dopadne, Vítek se vyklubal na svět s apgar skóre 10-10-10. Bohužel 6 hodin po porodu u něj začalo docházet k problémům se srdcem a dýcháním, tyto obtíže se opakovaly několikrát denně po dobu 5 dnů, kdy jsme vůbec nevěděli, co bude dál. Tyto problémy naštěstí postupně vymizely, ale Vítek byl hypotonický, takže jsme ještě v porodnici začali cvičit Vojtovu metodu a jeho stav se nadále zlepšoval a my mohli jít konečně domů. Byl sledován na neurologii a nadále jsme docházeli na rehabilitaci a vypadalo to, že ten jeho stav po porodu bude naštěstí bez následků a my si konečně začali užívat naše prvorozené miminko. Ale ve 4 měsících jsme zpozorovali, že pravá strana těla zaostává za levou a psychomotorický vývoj je opožděný, až jsme se postupně po prvním roce dopracovali k diagnóze DMO pravostranná spastická hemiparéza (poškození mozku kvůli nedostatku kyslíku). Později se přidávaly další diagnózy, jako vada zraku a epileptické ložisko, byl mu také aplikován botox do pravé nohy kvůli špatné chůzi.

Vítek je velký bojovník, který se nikdy nevzdává. Jeho handicap pro něj není důvodem nezdolat jakoukoliv překážku, která se mu postaví do cesty, a tak navzdory všem prognózám dál mílovými kroky dohání své vrstevníky. Momentálně mu v tom hlavně, kromě intergrace v MŠ, pomáhají terapie v Axonu, které ho posunuly o velký kus dopředu, a my věříme, že díky nim bude jednou žít plnohodnotný život jen s menším omezením.

Bohužel, jak všichni víme, tyto moderní a účinné metody včetně Kosmíka nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a finanční zátěž je tedy na nás, rodičích.

A tak budeme rádi za jakýkoliv příspěvek pro Vítka a jeho kamarády z Axonu.

Své příspěvky prosím posílejte na transparentní účet:

2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

Sdílejte na Facebooku

Sdělení AXON k novým vládním opatřením

Na základě rozhodnutí vlády o dalších opatření v souvislostí s pandémií nákazou koronavirem od 22. 10. ujišťujeme všechny klienty a rodiče naší kliniky, že podobně, jako při jarní pandemii, naše služby neomezíme a kliniku nezavíráme. Víme, jak je pro naše stávající pacienty důležité, aby nedošlo k přerušení intenzivních terapií. Zavedli jsme proto maximální opatření, která vás i naše zaměstnance ochrání před případnou nákazou COVID-19. Pro nové klienty, kteří mají zájem o vstupní vyšetření, nebo mají nastoupit na terapii (Fyzioterapie, Ergoterapie či Klinická logopedie) se nic nemění a všechny naplánované termíny platí. Děkujeme, že se budete řídit všemi preventivními a bezpečnostními pokyny, které v prostorách klinik Axon máme zavedeny.